Bacak Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
20 Temmuz 2024

Bacak Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bacak Anatomisi

Baldır (Regio suralis), alt bacağın arka bölümündeki kaslı üst bölgesidir. Ancak baldırdaki tüm kaslar baldır kas sistemine ait değildir. Baldır esas itibarıyla üç başı olan baldır kası (Triceps surae kası) ile karakterizedir. İnsan dahil olmak üzere tüm memelilerde, bacağın alt ve üst parçalarını birbirinden diz kapağı kemiği (Patella) ayırır. Bacağı öne hareket ettiren kuvvetli kalça kası, geriye hareket ettiren ise bacak kasıdır. Bacak kasının kirişleri dizin altından, bacağın alt kısmına, Aşil kirişi ise baldır kaslarından ayağa kadar uzanır.

Anatomik anlamda alt bacak kas sistemi şu kısımlara ayrılır:
  • Derin tabaka
  • Yüzeysel tabaka
  • Ön grup
  • Arka grup
  • Yan grup
Baldır kası adı verilen iki kas bulunmaktadır:
  • İki başlı baldır kası (Gastrocnemius)
  • Uzun baldır kası (Soleus)
Bacak, omurgalılarda alt üyelerin her birine verilen addır. Hayvanlar hareket edebilmek amacıyla yararlandıkları, genellikle eklemli uzantılara da "bacak" ismi verilir ve en sade şekli eklem bacaklılarda görülür.

Bölümleri

Omurgalıların bacakları, ortada diz kapağının böldüğü iki parçadan meydana gelir. Kalçadan dize kadar uzanan bölüme "uyluk", dizden ayak bileğine kadar uzanan bölüme ise "baldır" adı verilir. Uyluk iskeletini uyluk kemiği (Femur), baldır iskeletini ise iç yanda bulunan kaval kemiği (Tibia) ile dış yanda bulunan kamış/baldır kemiği (Fibula) oluşturur. Kaval kemiği de kamış kemiği de ayak eklemiyle birleşir.

Hareketi

Gastrocnemius kası, yüzeysel tabakanın arka grubuna aittir. O, baldırın dış görünüşünü büyük ölçüde belirleyen alt bacak kasıdır. Her iki karnı ayak parmak uçları üzerinde durulduğunda açıkça görülmektedir.

Fonksiyon: Ayağın kuvvetlice bükülmesini sağlar ve bunu dışa doğru döndürür.

Kasın başlama noktası: Yan baş: Uyluk kemiği distal (ana iskelete uzak) ve kondiller tarafından; orta baş: Uyluk kemiğinin orta başı.

Kasın sonlandığı nokta: Topuktaki kemiğe (Kalkaneus) ilişkilidir. Aşil tendonu olarak da soleus kasının kirişi ile birleştiği yer.

İnervasyon: Fibularis profundus sinirinin kas uzantıları.

Bu baldır kasının plastik cerrahide iki anlamı bulunmaktadır. Bir taraftan, diz bölgesindeki defektlerde, defektleri gidermek amacıyla kullanılır. Diğer taraftan, çok kalın baldırlarda (baldır kası hipertrofisi) baldır inceltme amacıyla herhangi bir fonksiyonel engelleme kalmadan tamamen veya kısmi olarak kesilerek alınabilir. Çok ince baldırlarda (baldır kası hipotrofisi) baldır protezleri ile baldır kalınlaştırma imkanı yer almaktadır. Bu protez, genellikle gastrocnemius kası ile alt bacak fasyası arasına konulur. Bu konu hakkında diğer genel bilgileri baldır kusurlarını düzeltme kısmında inceleyebilirsiniz.

Soleus Kası

Alt bacağın 1/3'ünün ortasında bulunan defektler için soleus kası güvenilir bir kas flebi olarak defekt kapatma amacıyla kullanılır.

Fonksiyon: Ayağın kuvvetlice bükülmesini sağlar ve bunu dışa doğru döndürür.

Kasın başlama noktası: Baş ve baldır kemiğinin üst kısmı, kaval kemiğinin arka yüzeyi.

Kasın sonlandığı nokta: Topuk kemiğine (Kalkaneus) ilişkilidir ve Aşil tendonu üzerinden gastrocnemius kası ile birleştiği yer.

İnervasyon: Tibialis sinirinin uzantıları.

Plantaris Kası - Uzun Baldır Kası

Bu baldır kası oldukça uzun olmasına rağmen kirişi hesaba katıldığında çok ince ve dolayısıyla pratikte fonksiyonsuzdur.

Bu nedenle kirişler plastik cerrahide memnuniyetle greft (yama) olarak kullanılır.

Kasın başlama noktası: Diz ardı çukurunun bulunduğu bölgedeki uyluk kemiği.

Kasın sonlandığı nokta: Aşil tendonu.

İnervasyon: Tibialis sinirinin uzantıları.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Spinal Anatomi Nedir?

Spinal Anatomi Nedir?

Anatomi Konu Anlatımı

Anatomi Konu Anlatımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Boyun Kasları Anatomisi Boynun Başlangıç Kası

Boyun Kasları Anatomisi Boynun Başlangıç Kası

Anatomi Kafa Kemikleri Özellikleri

Anatomi Kafa Kemikleri Özellikleri

Ayak Bileği Anatomisi Nedir?

Ayak Bileği Anatomisi Nedir?

Larynx Anatomi Larynx Sfinkter Fonksiyonu

Larynx Anatomi Larynx Sfinkter Fonksiyonu