Tme Anatomisi Nedir?
27 Haziran 2024

Tme Anatomisi Nedir?

Tme Anatomisi

Temporomandibular eklem (TME), alt çeneyi (mandibula) kafatasına (kranium) bağlayan, çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlarda önemli rol oynayan karmaşık bir eklem yapısıdır. Bu eklem, diğer vücut eklemlerinden farklı özelliklere sahiptir ve bu farklar, TME'nin işlevselliği ve klinik önemi açısından büyük bir rol oynar.
Anatomik Özellikler

TME'nin artiküler yüzeyleri, hiyalin kıkırdak yerine damarsız fibröz bağ dokusu ile örtülüdür. Fibröz bağ dokusu, hiyalin kıkırdağa göre daha dayanıklıdır ve yaşlanma veya travma gibi etmenlere karşı daha dirençlidir. Ayrıca, fibröz doku daha yüksek bir tamir kapasitesine sahiptir. Bu özellikler, TME'nin uzun ömürlü ve sağlam bir eklem olmasına katkıda bulunur.
Fonksiyonel Özellikler

TME, hem dönme hem de kayma hareketi yapabilen bir eklemdir (arthrodial eklem). Bu özellik, eklemin çiğneme ve konuşma gibi kompleks hareketleri gerçekleştirebilmesini sağlar. Alt çenenin (mandibula) her türlü hareketi, sağ ve sol TME'nin birlikte çalışması ile gerçekleşir. Bu nedenle, her iki TME fonksiyon bakımından tek bir eklem gibi çalışır.
Diğer Eklemlerden Farklılıkları

  • TME'nin yüzeyleri hiyalin kıkırdak yerine fibröz bağ dokusu ile kaplıdır. Fibröz doku, hiyalin kıkırdağa göre aşınmaya daha az meyillidir ve dejeneratif değişimlere daha dirençlidir.
  • TME, mandibulanın kemik gelişiminde önemli bir rol oynar. Eklem kapsülü içinde büyüme merkezi aktivitesini içeren tek eklemdir.

Kraniyomandibular Artikulasyon

Kraniyomandibular artikülasyon, bilateral bir yapıdır. Her iki eklem ayrı birer fonksiyonel birim gibi hareket etse de, bu iki eklem mandibula ile birbirine bağlı olduğu için birindeki hareket veya fonksiyonel değişiklikler diğerini de etkiler. Dolayısıyla, TME'nin normal fonksiyonu için bilateral senkronizasyon şarttır.
Diğer Özellikler

TME'yi diğer eklemlerden ayıran bir diğer özellik ise dişlerle olan ilişkisidir. TME fonksiyonel olarak aktif değilken, yani istirahat pozisyonunda, kondiller glenoid fossa içinde gerilimsiz şekilde merkezi bir şekilde konumlanmıştır. Bu esnada alt ve üst dişler "freeway space" adı verilen interokluzal açıklıkla birbirinden ayrılmışlardır. Dişlerin okluzyona gelmesi ile kondil son konumunu alır.
Yumuşak Doku Komponentleri

TME'nin yumuşak doku komponentleri eklem kapsülü ve ligamentlerdir. Bu yapılar, eklemin stabilitesini ve hareket kabiliyetini sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Veteriner Anatomi Nedir?

Veteriner Anatomi Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pelvis Anatomisi Pelvisin Görevleri Nelerdir?

Pelvis Anatomisi Pelvisin Görevleri Nelerdir?

Anatomi Kaslar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Anatomi Kaslar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Vertebra Anatomisi Yapısı

Vertebra Anatomisi Yapısı

Omuz Anatomisi Yapısı

Omuz Anatomisi Yapısı

İç Kulak Anatomisi

İç Kulak Anatomisi

Güncel

Humerus Anatomisi Humerus Anatomi Yapısı

Humerus Anatomisi Humerus Anatomi Yapısı

Güncel

Ayak Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Ayak Anatomisi Türleri ve Özellikleri