Hareket Sistemi Anatomi
27 Haziran 2024

Hareket Sistemi Anatomi

Hareket Sistemi Anatomisi

Hareket sistemi, kaslar ve iskelet yani kemiklerin oluşturduğu bir sistemdir. Canlılar, hareket sistemi sayesinde bulundukları ortamda yer değiştirebilir ve tüm ihtiyaçlarını giderebilir. Mekanik bir hareketin varlığı, ancak canlının bulunduğu ortama yer değiştirmesi ve istenilen hareketleri yapması ile mümkündür. Ayrıca, hareket sisteminin önemli bir bileşeni olan kaslar aracılığıyla yüzün görünümünde yani mimiklerde bazı değişiklikler yapabilir, insanın konuşması ve nefes alması gibi fonksiyonlar da hareket sisteminin varlığını ortaya koyar.

İskelet Sistemi

İnsan vücudunun destek yapısını iskelet sistemi oluşturur. İskelet sistemi, eklemler, kemikler ve bağlardan oluşur. Ayrıca, farklı yapılarda olan ve çeşitli eklemlerde yer alan kıkırdaklar da bu sistemin önemli bileşenlerindendir. Kıkırdak yapılar, eklemlerin birbirine uyumlu hale getirilmesini sağlar ve bu sayede fonksiyonel bir bütünlük oluştururlar. İskelet sistemi, hareket sistemi anatomisinde pasif elemanlar olarak yer alır. Ancak hareketin gerçekleşmesi için belirli bir kuvvet gereklidir. Bu kuvvet, hareket sistemi içerisinde önemli bir bileşen olan kas yapıları tarafından sağlanır. Kaslar, hareket sisteminin aktif elemanlarını oluşturur. Kasların çalışması ile ortaya çıkan kuvvetler, kemiğe tendonlar aracılığıyla iletilir. Kaslar, tendonlar aracılığıyla eklemlere kadar uzanır ve kuvvetleri kemiklere aktarır. Ayrıca, birbirleriyle eklem yapan kemikler, fonksiyonel olarak uyumlu bir organizasyon oluştururlar.

Kas Sistemi

Kaslar, hareket sisteminin aktif bileşenleridir. Kasların çalışması ile ortaya çıkan kuvvetler, ilgili kemiklere tendonlar aracılığıyla iletilir. Kasların etrafını saran örtüler bulunmaktadır ve bu örtüler kasların korunmasını sağlar. Kaslar, tendonlar aracılığıyla eklemlere kadar uzanır ve kuvvetler bu tendonlar üzerinden kemiklere aktarılır. Kas yapıları, aynı zamanda sinir sistemi tarafından uyarılarak istenilen hareketlerin ortaya çıkmasını sağlar.

Hareket Sistemi Anatomisini Meydana Getiren Sistemler

Hareket sistemi, vücuda şekil veren, vücudun dik durmasını sağlayan, iç organları koruyan ve özgürce hareket etmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sisteme hareket ve destek sistemi adı verilir. Aynı zamanda iskelet ve kaslardan oluştuğu için kas ve iskelet sistemi de denir. Canlıların hareketlerini endokrin sistem ve sinir sistemi denetler ve düzenler. Hareketler, kas, eklem ve kemiklerin birlikte çalışmaları ile gerçekleşir.

  • İskelet Sistemi: İskelet sistemi, vücudun formunu ve büyüklüğünü belirler. Kemikler, eklemler ve bağlar dikkate alındığında, bu elemanların bütünü vücuda destek sağlar ve belirli fonksiyonları yerine getirmede önemli rol oynar.
  • Kas Sistemi: Kaslar ve tendonlar, hareket sisteminin aktif elemanlarını oluşturur. Kaslar, sinir sistemi tarafından uyarılarak istenilen hareketlerin gerçekleştirilmesini sağlar. Ayrıca, kasların etrafını saran örtüler ve tendonlar, kasların korunmasını ve kuvvetlerin kemiklere aktarılmasını sağlar.

Hareket sistemi, vücut ağırlığının yaklaşık %50 ila %70'ini oluşturur. Bu sistemin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için lenf sistemi ve kan damarları önemli görevler üstlenir. Sinir sistemi tarafından kasların uyarılması ile istenilen hareketler ortaya çıkar. Hareket sistemi, kaslar ve iskeletin uyumlu çalışması ile işlevlerini yerine getirir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anatomi İskelet ve İnsan

Anatomi İskelet ve İnsan

Boğaz Anatomisi Nelerdir?

Boğaz Anatomisi Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Kemikleri Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Ayak Kemikleri Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kafa Kemikleri Anatomisi Kafa Kemikleri Anatomi Yapısı

Kafa Kemikleri Anatomisi Kafa Kemikleri Anatomi Yapısı

Kadın Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kadın Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Anatomiye Giriş Konuları

Anatomiye Giriş Konuları

Anatomi Kas Sistemi Türleri ve Özellikleri

Anatomi Kas Sistemi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Yüz Kemikleri Anatomi Yapısı

Yüz Kemikleri Anatomi Yapısı

Güncel

Dil Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Dil Anatomisi Türleri ve Özellikleri