Kalp Anatomisi Kalbin Konumu ve Komşulukları
08 Temmuz 2024

Kalp Anatomisi Kalbin Konumu ve Komşulukları

Kalp Anatomisi

Kalp anatomisini anlamak için kalbin yapısını ve işleyişini öğrenmek gerekir. Kalp, kanı ritmik hareketlerle pompalayarak damarlar vasıtasıyla hücrelere ulaştırır. Bu nedenle kalp, dolaşım sisteminin motor organıdır. Çizgili kastan yapılmış olup içi boş ve hayati bir organdır. Çizgili kastan yapılmasına rağmen diğer çizgili kaslardan farklı olarak istemsiz çalışır. Vücudun ihtiyacına bağlı olarak kalp, dakikada 5-35 litre arasında kan pompalayabilir. Ortalama bir yaşam süresinde kalp yaklaşık 300 milyon litre kan pompalar. Kalp anatomisi, günümüzde hala en çok incelenen anatomi dallarından biridir.

Kalbin Konumu ve Komşulukları

Kalp, göğüs boşluğunda iki akciğer arasında ve iman tahtası (sternum) kemiğinin arkasında, diyafram kasının üzerinde, dördüncü, beşinci ve altıncı kaburgaların arka yüzeyinde bulunur. Kalbin üçte ikisi orta çizginin solunda, üçte biri sağında yer alan kas dokudan oluşmuş bir organdır. Her kişinin kalbi, kendi yumruğu büyüklüğündedir. Yetişkin bir kadında ortalama 200-280 gram, yetişkin bir erkekte ise 250-390 gram arasındadır.

Kalbin Odacıkları

Kalp, iç yapısında dört odacıktan oluşur. Bunlar sağ kulakçık, sol kulakçık, sağ karıncık ve sol karıncık olarak adlandırılır. Kalbin sağ ve sol yanı bir duvar aracılığı ile ayrılır. Sağ kulakçık ve sağ karıncık birlikte sağ kalbi, sol kulakçık ve sol karıncık ise sol kalbi oluşturur. Sol kalpte oksijence zengin temiz kan bulunur.
  • Sağ Kulakçık: Kalbin tepesinin sağında bulunur. Buraya yukarıdan üst ana toplardamar (vena cava superior) ve aşağıdan alt ana toplardamar (vena cava inferior) açılır. Bu damarlar ile kirli kan kalbe döner.
  • Sağ Karıncık: Piramit şeklinde bir boşluktur. Kalbin ön yüzünün büyük bir kısmını oluşturur. Bu boşluktan kirli kan, akciğerlere temizlenmek amacı ile yollanır. Pompalama görevi nedeniyle duvarı kalındır.
  • Sol Kulakçık: Sol kulakçık, kalbin arkasında sol üst yanında yer alır. Bu boşluğa akciğerlerden oksijen ile temizlenmiş dönen kanı getiren dört adet akciğer toplardamarı açılır. Buraya gelen kan, sol karıncığa geçer.
  • Sol Karıncık: Kalbin diyafram kasına bakan yüzünde yer alır. Sol kulakçık vasıtasıyla kan buraya dökülür. Sol karıncık, bu kanı aort atardamarı ile bütün vücuda, dokuya ve hücreye pompalamakla görevlidir. Bütün temiz kanı pompalamakla görevli olduğundan, kalp duvarı diğer odacıklara göre oldukça gelişmiştir.

Kalbin Kapakları

Kalp anatomisinde dört adet kapak bulunur; iki adet odacıklar arasında, iki adet de büyük damarlarda yer alır. Kalp kapakçıklarının amacı, kalpte kan akışının tek yöne ilerlemesini sağlamak ve kanın geriye kaçmasını önlemektir.

Kalbin Damarları

Kalp anatomisinin bir diğer önemli yanı, kalbe giren ve çıkan damarlardır. Tıpkı diğer organlar gibi kalp de damarlardan oluşur ve oksijenlenmesi gerekir. Her ne kadar kalbin dört odacığı kanla dolu olsa da, kalp kendi içindeki kanla değil, aort damarlarından ayrılan sağ ve sol koroner arterler ile beslenir. Başlangıçta iki ana dal halinde olan bu arterler, dallara ayrılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tme Anatomisi Nedir?

Tme Anatomisi Nedir?

Popüler İçerikler

Anatomiye Giriş Konuları

Anatomiye Giriş Konuları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Anatomisi Yapısı

Omuz Anatomisi Yapısı

Orta Kulak Anatomisi Özellikleri

Orta Kulak Anatomisi Özellikleri

Anatomi Hemşirelik Hemşirenin Görevleri

Anatomi Hemşirelik Hemşirenin Görevleri

Sindirim Sistemi Anatomisi

Sindirim Sistemi Anatomisi

Spinal Anatomi Nedir?

Spinal Anatomi Nedir?