10 Sınıf Anatomi 10. Sınıf Anatomi Alt Bölümleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

10 Sınıf Anatomi 10. Sınıf Anatomi Alt Bölümleri Nelerdir?

10. Sınıf Anatomi, kelime olarak Yunanca'da 'çıkarmak' anlamına gelen 'ana' ve 'kesmek' anlamına gelen 'tome'den üretilmiştir. Canlıların yapısı ve düzeni ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Hayvanlarla ilgilenen hayvan anatomisi ve bitkilerle ilgilenen bitki anatomisi olarak iki alt dala ayrılmaktadır. Temel tıp bilimlerinden insan anatomisi ise insan vücudundaki organların tanımlanması, büyüklüğü ve biçim gibi özelliklerinin ortaya konması, birbirleriyle olan ilişkilerin belirlenmesi ve bunların hekimliğe uygulanması ile ilgili bilimsel uğraş alanıdır.

10. Sınıf Anatomi alt bölümleri nelerdir?
Topografik anatomi, vücut yapılarını bölgesel olarak inceleyen anatominin alt dalıdır.

Sistematik anatomi, vücut yapılarını organ sistemleri düzeyinde ele alan anatomi dalı.

Karşılaştırmalı anatomi, insan ile diğer canlıların vücut yapılarındaki benzer ve farklılıkları karşılaştıran bir bilim dalıdır. Bu anatomi dalı insan anatomisini daha iyi anlamak için kullanılmaktadır.

Klinik anatomi, vücut yapılarının hastalıkları teşhis etme aşamasındaki rollerini ortaya koyan alt uğraş alanıdır.

Nöroanatomi, sinir sistemi anatomisi ile ilgili bir alt daldır
Patolojik anatomi, hastalıklı organları inceleyen daldır.

Radyolojik anatomi, radyografi sonucu elde edilen radyogramda organ yapılarının ve organlar arası ilişkileri inceleyen bir daldır.

Anatominin inceleme alanına giren vücut yapıları, kemikler, kıkırdaklar, eklemler, ligamentler (Bağlar), kaslar, solunum sistemi, dolaşım sistemi, ürogenital sistem, sindirim sistemi, sinir sistemi, endokrin sistem, deri.

10. Sınıf anatomi, günümüzde sağlık meslek liselerinde anatomi dersi fizyoloji ile verilerek anatomi ve fizyoloji adı altında öğrencilere aktarılmaktadır.

Anatomi ve fizyoloji dersinin tanımı, vücudun temel yapısını, vücudu oluşturan organ ve sistemlerin yapı ve işlevlerini tanıtan mesleki bilgi ve becerilerin verildiği bir derstir.

Anatomi ve fizyoloji dersinin amacı, öğrenciye, insan vücudunun temel yapısını, hareket, sinir ve endokrin sistemleri, vücut sıvıları, elektolitleri ve kan, dolaşım, solunum, sindirim, boşaltım, üreme sistemleri ile duyu organlarının yapısı ve işlevlerini bilme kabiliyetinin kazandırılması hedeflenmektedir.

10 Sınıf Anatomi Yorumları

soru

Dilsaz

20 Nisan 2024 Cumartesi

10. sınıf anatomi dersi sağlık lisesine gitmem nedeni ile şuan gördüğümüz konular ama bu ders gerçekten çok zor. Bu dersi anlayabilmek ve tam olarak öğrenebilmek için neler yapabilrim?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Anlıyorum Dilsaz, anatomi dersi gerçekten zorlayıcı olabilir. Dersi daha iyi anlayabilmek için şu adımları deneyebilirsin:

1. Düzenli çalışma: Her gün belirli bir zaman dilimini anatomi çalışmasına ayırmak, konuları daha iyi kavramana yardımcı olacaktır.
2. Görsel materyaller kullanma: Anatomik yapıları daha iyi anlamak için kitaplarındaki şekil ve diyagramlardan faydalanabilirsin. Ayrıca, 3D modelleme uygulamaları ve videolar da faydalı olabilir.
3. Grup çalışmaları: Arkadaşlarınla birlikte çalışarak birbirinize sorular sorabilir ve zorlandığınız konuları birlikte çözebilirsiniz.
4. Tekrar etmek: Öğrendiklerini sık sık tekrar ederek bilgilerin kalıcı olmasını sağlayabilirsin.
5. Öğretmeninden yardım al: Anlamadığın konularda öğretmenine danışmaktan çekinme. O sana farklı açılardan anlatabilir ve daha iyi anlamanı sağlayabilir.

Başarılar dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anatomi Türleri ve Özellikleri

Anatomi Türleri ve Özellikleri

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Anatomi Konu Anlatımı

Anatomi Konu Anlatımı

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6